05427268006
insomercam40@gmail.com

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 10 TEMEL KURAL!

Sağlıklı Kilo Kaybı
Diyetisyen Cansu Teke

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke diyette uyulması gereken önemli noktaları gazetemize şu başlıklarla ifade etti.

Diyetisyen Cansu Teke

1. MOTİVE OLUN

Motive Olun

Mutlu olmanın yollarını öğrenin. Mutluluk ile yaptığınız her şeyden olumlu sonuçlar alırsınız. Sinemaya gidin, yemek pişirin, seyahat edin,tavla oynayın.Sürekli diyet yapmayı düşünürseniz bu size başarısızlık olarak dönebilir.

"Hareket edin ağaç değilsiniz"

2. HAFTADA 1 GÜN KAÇAMAK YAPIN

Benim en sevdiğim kural. Mesela bu pazar çok güzel bir kahvaltı hazırlayın. Asılsız söylemlere, yasaklara aldırış etmeden sevdiğiniz besin ne ise haftada bir kez tüketin. Hem sosyal hayattan kopmayın hem sağlıklı beslenmekten.

3. BEDENİNİZİ VE RUHUNUZU TANIYIN

Besinlerin sizin vücudunuza nasıl etki ettiğine bakın. Size iyi gelen ve gelmeyen besinleri not alın. Bedeniniz size her şeyi anlatır. Onu dinleyin ve daha iyi çalışması için dinlendirin.

4. HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN

İdeal rakamları hesaplayıp kendinizi korkutmayın. Basamakları birer birer çıkmak daha doğrudur. Örneğin 8 kilo fazlanız var ilk hedefiniz 3 kilo vermek olsun ve hedefe ulaşana kadar diyetinizi bozmayın. Bu hedefi yeniden çerçevelemek sizin elinizde önce isteyin.

5. DİYETİSYEN İLE ÇALIŞIN

Diyetisyen ile çalışmak sizi sağlıksız denemelerden korur.

Unutmayın bu bir ekip işi.

“Yalnız çalışan sadece toplar, ekip ile çalışan ise çarpar.”

6. NE YEDİĞİNİZİ NE KADAR YEDİĞİNİZİ YAZIN

Evet! Biliyorum çok sıkıcı bir öneri. Ancak tüm detayları yazanlar daha kolay kilo veriyor. Deneyin ve görün derim, ne kaybedersiniz.

7. HAREKET EDİN

En sevdiğim kurallardan biri daha. Diyet yaparken özgür olmanın kuralı hareket etmek. Çağımızın hastalıkları hep hareketsizlikten. Havanın güneşli olduğu saatlerde yapacağınız 30 dakika tempolu yürüyüş metabolizmayı fazladan 2 saat daha aktif tutacak.

8. ARA ÖĞÜN YAPIN

En az 6 öğün (3 ana öğün ve 3 ara öğün ) zorlanmadan, acı çekmeden zayıflamak demek. Metabolizmanız hızlanır, iştahınız dengelenir, kan şekerinizi düzene girer. Aralarda 2 ceviz ya da 1 meyve yemek bile ara öğün sayılır.

9. YEŞİL ÇAY İÇİN

İçeriğindeki kateşin ile metabolizmayı hızlandırdığı kanıtlanmış yeşil çaydan günde 2 fincan içebilirsiniz.

10. SU İÇİN

Mevsim ne olursa olsun vücudumuzdaki döngülerin sağlıklı ve tam verimli bir şekilde devam etmesi için günde 2-3 litre su için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİLİ KONU