05427268006
insomercam40@gmail.com

YAZIN SPOR YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

Kırşehir Asr Spor Salonu

Kırşehir ASR Spor Salonu Baş antrenörü Ömer Çam gazetemize yazın spor yapmanın yönlerini bir bir anlattı.

Spor  yapmak alışkınlık halinde değilse, sıcaklarda spor yapmak sizin için de imkansız hale gelebilir. İşte, esraninportresi.com olarak derlediğimiz sıcaklarda spor yaparken bilmeniz gerekenler.

Artık iyi biliyoruz ki zinde ve sağlıklı kalmak istiyorsak, düzenli egzersiz yapmak şarttır. Yazın sıcak havalarda spor yapmaya devam edebilmek oldukça zor olabiliyor. Uzmanlar çok sıcakta, aşırı terlemeye sebep olabilecel egzersizler sebebiyle bayılmalar olabileceği konusunda her yıl uyarır. Elbette buna etki eden sadece sıcaklar mı acaba? Aslında hayır! Sporu belirli kurallar içerisinde ve kendimize en uygun olanını yaparsak böylesi sorunları yaşama riskini en aza indirmiş oluruz.

Peki sıcaklar yüzünden yaptığımız spora ara vermek zorunda mıyız? Elbette hayır! Sadece dikkat etmemiz gerekenler ve yapmamız gereken bir takı detaylar var. Yoğun sıcakların etkin olduğu günlerde etkili bir şekilde spor yapmak için yapılması gerekenlerin hepsini burada bulabilirsiniz.

SICAKTA SPOR YAPMAK

1: SPOR YAPMAK İÇİN EN UYGUN SAAT

Sıcağın etkisini bir kenara bırakırsak zaten en çok sorulan sorulardan biridir “Spor yapmak için en uygun saat nedir?” Bu daha çok sporun yarattığı etkiler değişiklik gösterebileceği için sorulan bir sorudur. Sorunun cevabını da belirleyen pek çok etken vardır aslında. Metabolizma, ışıkla birlikte harekete geçtiği için, güneşin doğmasıyla birlikte metabolizma hızı artmaya başlar ve yapılan araştırmalar sayesinde, en yüksek performansın öğleden önceki saatlerde alındığı gözlenmiş

2: SPOR YAPMAK İÇİN EN UYGUN SAAT MİNİ?

Ayrıca daha iyi uyumak için gündüz yapılan spor oldukça yararlıdır. Spor yaparken bir diğer amaç daha fazla kalori yakmak olduğu için spor yapmak için en uygun saat sabah kahvaltısından öncedir, yani kalktıktan hemen sonra yapılandır. İşte bu sebeplerden, yaz sıcakları ile bu durum birleştiği zaman sabahın erken saatleri uygun gibi görünüyor. Ayrıca eklemem gerekir ki, öğleden sonraki geç saatler ile akşamüstü saatleri de spor için uygun olmakla birlikte bu saatlerde daha hafif yapılan spor, örneğin basit hareketler yapmak ve açık havada dolaşmak gibi, daha yararlı olacaktır.

3: ÖN SOĞUMA YAPMAK

Pek alışkın olmadığımız bir uygulama gibi gelse dahi sıcaklarda olmazsa olmazlardan biri aslında. Araştırmalara göre sıcak havalarda daha etkili spor ve performans için ön soğuma oldukça etkili. Sporcular önceden vücutlarını soğuttukları takdirde daha iyi performans gösterdikleri ortaya çıkmış. Bunu yapmak için aslıdna bir kaç yöntem var. Alnına ve boynunuza soğuk havlu koymak, spor öncesi soğuk duş almak veya soğuk su içmek ilk akla gelenler.

4: BOL SU İÇMEK

Kuşkusuz sıcak günlerde spor yapmasak dahi asla bırakmamamız gereken bir alışkanlık bol su içmek. Bu elbette spor yaparken de geçerli bir kural. Bol su içmek sıcak havalarda yapılan egzersiz sırasında terleme sistemimizin daha iyi çalışmasını sağlar. Sıcak havalarda yaptığınız antrenmanlar sırasında içtiğiniz su ter oranınızı yüksek tutar ve kan hacmini normale yakın seviyelerde korur.

5: TERLEMEK İÇİN GİYİNMEK

Garip geldiğini, hele ki sıcak günlerde terlemekten iki kat hoşlanmadığınızın da farkındayım ancak terleme vücudun en başta gelen soğutma mekanizması. Dolayısıyla spor yaparken mutlaka günlük kıyafetlerinizden ziyade spora uygun kumaş ve kıyafetleri tercih etmek

gerekiyor. Güneş ışığını yansıtan açık renkli giysiler giymeye çalışın. Kendinizi daha rahat hissettiğinizi göreceksiniz.

6: KENDİNİZİ DİNLEYİN

Sadece spor yaparken değil, her zaman yapmamız gereken bir madde daha. Herkes kendisini tanır ve ne zaman, nerede durması gerektiğini daha kolay fark edebilir. İşte, sıcak günlerde de spor yaparken zorlanmaya başladığınız anda yorgunluk, mide bulantısı, aşırı terleme, sersemlik, baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkar ki bunlardan biri fark ettiğiniz anda spora ara vermekte fayda var.

7: YAVAŞ BAŞLAYIN, YAVAŞLAYIN

Düzenli spor yapıyorsanız yazın spor yaparken de sıcağa karşı toleransınız yüksek olacaktır, bu yüzden zaten sporu düzenli yapıyor olmak daha önemli hale geliyor. Ancak herşeye rağmen sıcağa çıktığınız zaman yavaş egzersizlerle spora başlamanızı tavsiye ederim. Hatta ilk günlerde spor yaptığınız süreyi kısa tutup, yavaş yavaş arttırmakta fayda var. Zaten sıcak günlerde vücudunuzdan serin günlerdeki gibi performans beklememekte fayda var. Normal seviyede yapacağınız spor dahi sizi oldukça zorlayacaktır zaten.

Haber Kaynak : Kırşehir Umut Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİLİ KONU